Senzatie Zone
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bun venit pe Senzatie Zone/ Inregistrati-va
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 REWIEW: RACE07

In jos 
AutorMesaj
express0037
Admin
express0037


Numarul mesajelor : 152
Puncte : 456
Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 29

REWIEW: RACE07 Empty
MesajSubiect: REWIEW: RACE07   REWIEW: RACE07 EmptyDum Iun 21, 2009 5:37 am

REWIEW: RACE07 32927810
Eşti destul de tare? Băieţii de la SimBin ţin să ne demonstreze încă o dată că ei fac cele mai tari simulatoare auto. Race 07, urmaşul lui GT Legends şi GTR2, este simulatorul auto despre care se poate spune că pune punctul pe i şi relansează genul. Deşi a trecut ceva vreme între lansarea jocului şi momentul în care acest articol a fost scris, acest lucru nu se datorează ignorării sale, ci pur şi simplu nu am putut să îi acordăm timpul şi atenţia necesară unui joc de un asemenea calibru. Lunile anterioare au fost pline de lansări ale unor jocuri înaintea cărora hype-ul atinsese nişte cote fenomenale şi pe care nu le puteam lăsa deoparte fără a risca să fim omorâţi cu pietre.
Iar apoi au venit sărbătorile... Dar acum gata, distracţia s-a terminat, porcii anihilaţi cu totul, iar ce a mai rămas din ei este înghesuit în propriile maţe. Încă plutind în aburii alcoolului generat de abundenţa sărbătorilor şi alimentat de abstinenţa ce ne-a caracterizat în decursul anului, am preferat să nu sărim direct la volanul autoturismului proprietate personală, ci în unele mai frumos colorate şi mai vânjoase, cum sunt cele din Race 07, evident. SimBin, Badabing Ca în orice simulator auto ce se respectă, jocul nu urmează un fir epic, nu trebuie să fie susţinut de o poveste siropoasă despre fermecătorul sudist, frumoasa jună şi new yorkezul lipsit de scrupule. Primul joc Race scos de SimBin, care nu a fost un succes răsunător, se învârtea doar în jurul curselor anoste din campionatul contemporan al maşinilor touring. Race 07 însă iese din corsetul ce nu îl lăsa să respire cum trebuie şi scoate la iveală o serie de alte tipuri de campionate, mai speciale şi mai spectaculoase. Astfel jocul este împrospătat de prezenţa maşinilor de Formula 3000, bijuteriile pe roţi din cupa Caterham, a super maşinilor de curse din Cupa Radical sau chiar un campionat dedicat fanilor, nu puţini, de Mini-uri. Şi nu se opreşte aici, pe lângă aceste campionate mai sunt prezente şi WTCC-ul din sezonul trecut şi, pentru melancolici, cel din 1987. Astfel că dacă ai chef la un moment dat să schimbi peisajul, maşina sau chiar mileniul, tot ce trebuie să faci este să alegi ce ţi se potriveşte mai bine la momentul respectiv. Pe lângă modul de joc clasic oferit de campionatele implicite, fiecare jucător îşi poate crea propriul său campionat, cu traseele alese de el, cu numărul de lap-uri dorite şi cu setări pentru modul în care maşina sa şi a celorlalţi participanţi la trafic se va purta pe strasse. De departe punctul forte al jocului este modul în care maşina reacţionează la stimuli exteriori, fie că este vorba despre o denivelare, o baltă, un zid sau o altă maşină din trafic. SimBin s-a dat peste cap pentru a stoarce motorul folosit de ei şi de ultima picătură de realism. Maşina se va comporta pe traseu ca Dacia amărâtă cu care ai făcut trei drumuri în viteză până la mare anul trecut. Nu ai grijă de ea, nu are grijă de tine. Deşi se poate juca ajutat de o grămadă de ustensile ajutătoare ca traction control, stability help şi controlul damage-ului sau al stricăciunilor aleatorii ale sistemelor maşinii, Race 07 nu este un joc pe care oricine îl poate juca cu uşurinţă. Este clar destinat celor cu nervi tari, cunoştinţe bune de mecanică şi, mai ales, maniacilor. După cum probabil v-aţi dat seama din restul articolelor despre jocurile cu maşini, sunt un mare fan al tweaking-ului performanţelor vehiculului. Jocul ce îmi permite să fac acest lucru cu succes este unul ce primeşte din prima o bilă albă din partea mea. Cu cât sunt mai multe setări, cu atât mai bine. Ei bine, Race 07 m-a mulţumit pe deplin. Sistemul de modificare al performanţelor maşinii este foarte-foarte asemănător cu cel din anticul Grand Prix 2, joc de referinţă pentru jucătorii de simulatoare. De altfel şi sistemul de modificare al acestor unelte ajutătoare despre care am vorbit mai sus este la fel ca în GP2. F-key-urile le vor putea activa sau dezactiva după dorinţa jucătorului. Mai-mai că ai senzaţia că Geoff Crammond (lead designerul seriei GP) şi-a băgat un pic coada prin studiourile SimBin. Că tot suntem la capitolul tweaking, veţi vedea că nu prea aveţi mari şanse în faţa AI-ului dacă nu umblaţi sub capotă. Mai ales dacă jucaţi campionatele predefinite, ce au un număr imens de ture şi un AI deştept şi sinucigaş. Deşi te fereşti să dai cu maşina de pereţi sau de adversari, căci fiecare lovitură contează, vei vedea că ei nu se jenează deloc să îşi facă loc în faţă trecând prin tine. Aşa că va trebui să te foloseşti de toate atuurile posibile pentru a te distanţa de ei sau a-i putea ajunge din urmă dacă este cazul. Legat de AI, trebuie să spun că mă declar surprins de viteza de reacţie şi de modul în care lucrează. Nu sunt doar nişte maşini legate între ele cu aţă, mergând pe trasa ideală. Se află într-o luptă continuă şi acerbă pentru locurile fruntaşe şi nu se dau în lături de la nimic. Nu de puţine ori, vei fi oprit din fuga spre linia de finiş de un steag galben deoarece în nu ştiu ce zonă a traseului nişte zevzeci s-au făcut praf. Interesant şi deloc plictisitor, AI-ul face alergătura o plăcere şi o provocare de zile mari. Cam urât Singurul lucru la care jocul nu se ridică la înălţimea aşteptărilor mele este grafica. Motorul grafic este un pic cam prăfuit şi acest lucru se vede imediat. Deşi modelele maşinilor, stricăciunile de pe caroserie sau toate desenele de pe ele sunt renderizate magnific, sărăcia de pe marginea drumului te cam deprimă. Prea puţină vegetaţie, culorile un pic exagerate şi, mai ales, lipsa personalului de la standuri sau din tribune te fac să te simţi într-o lume complet mecanizată, fără niciun pic de căldură umană.




Eh, exagerez un pic, dar lipsa peisajului conferă o notă destul de sărăcăcioasă imaginii de ansamblu. Se simte clar necesitatea unui nou engine grafic, reîmprospătarea acestuia nereuşind să ridice ştacheta destul. Şi totuşi, SimBin reuşeşte să compenseze calitatea îndoielnică a graficii printr-un sunet de zile mari. Motorul, trosnetele, scrâşnetele şi orice scârţâit sunt cât se poate de reale. Dacă eşti atent, poţi să auzi cum maşinile de lângă tine schimbă vitezele, derapează, intră în frână de motor sau îşi sparg un far. Atenţia pentru aceste detalii sonore m-a frapat deoarece nu multe sunt jocurile cu maşini la care se dă atenţie şi altor maşini decât a ta. Nu vrem Steam! Ca orice joc ce se respectă, Race 07 se bucură şi de un multiplayer de zile mari.

Cursele cu prietenii sunt pline de farmec. Dar un farmec umbrit de faptul că, din nefericire, pentru a putea te putea juca online, trebuie să ai sau să îţi faci un cont pe Steam. Iar eu nu sunt de acord cu folosirea unui software terţ pentru a mă juca ceva pe care am dat deja o dată bani. Prin Steam jocul se va patch-ui şi valida, dar acest lucru poate fi evitat dacă nu vrei să te joci online, instalând Race 07 în varianta offline. Nu este cea mai fericită soluţie, dar la noi la ţară merge.


SITE: http://www.race-game.org/race07/index.php
Download DEMO: http://www.wizoo.ro/jocuri/masini/articol.html?[center]
Sus In jos
https://senzatiezone.forumgratuit.ro
 
REWIEW: RACE07
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Senzatie Zone :: Jocuri :: Reviews-
Mergi direct la: